telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

V hodinách němčiny jsme se již před nějakou dobou učili o památkách, osobnostech a gastronomii Vídně, takže už bylo na čase, abychom Vídeň blíže poznali i na vlastní pěst. Dne 18. dubna se tedy vydala malá skupinka němčinářů z 3. A  za poznáním Vídně,  které jsme zahájili návštěvou zámku Belvedere, s cílem vidět na vlastní oči nejslavnější díla secesního malíře Gustava Klimta. Kromě slavného Klimtova" Polibku" jsme mohli porovnat rozdílnost ostravské a vídeňské Judity. Cestou do centra jsme si prohlédli další zajímavá místa jako pavilon secese,  extravagantní kostel svatého Karla, budovu opery nebo hotel Sacher. První část naší prohlídky jsme zakončili v chrámu svatého Štěpána. Obědovou přestávku jsme využili každý po svém. Rádi jsem ochutnali něco z rakouské gastronomie, prozkoumali ulice v centru nebo si zašli na výstavu do Albertiny. Odpolední program byl věnován svéráznému rakouskému umělci Friedensreichu Hudertwasserovi, proto jsme se tramvají dopravili do 3. obvodu k jeho nejslavnější budově – k „Hudertwasserhausu“. Dům jsme si prohlédli nejen zvenku, ale částečně i zevnitř. Odměnou nám po náročném dni bylo posezení v kavárně, která se nachází přímo v domu Hundertwasser, kde jsme si dopřáli sladkou tečku -  vídeňské Kaffee Melange a Sachertorte. Myslím, že jsem strávili velmi hezký den, protože Vídeň musíte nejen vidět, ale hlavně si ji užít!  

 Ondra a barokní skvost Belvedere                                           Dominika zaujal „Karlskirche“

 Michal: Překvapil mne památník Rudé armády                         Marci a Karolína: V Albertině na výstavě Roye Lichtensteina  

  Bára: Second-hands sind cool                                                  Jirka, Honza: Hundertwasserhaus – to se musí vidět!

Café v domě Hundertwasser                          „Vídeň se musí i užít“

Dne 19. 4. 2024 navštívila třída kvarta A večerní představení Richard III. v Divadle Jiřího Myrona. Hra je inspirována původní verzí Williama Shakespeara, kterou přeložil Martin Hilský. Děj je tragický a odehrává se ve 2. polovině 15. století. Představení trvalo přes dvě hodiny, takže to bylo trošku náročnější, ale dalo se to zvládnout díky jedné pauze. V bufetu jsme si mohli dát něco malého k jídlu či pití. Hra byla velice zajímavá a přínosná, jelikož se týkala historie. Doporučujeme si před představením zajít na krátké povídání o Richardu III. v budově divadla. Seznámí vás se vším podstatným a nebudete v průběhu představení zmatení. Všichni jsme si to moc užili a děkujeme paní profesorce Švrčkové a Tkadlecové, že pro nás obětovaly páteční večer.
Julie Děrgelová, Nela Keprtová a Karolína Poštulková, kvarta A

Naši studenti se během workshopu s názvem "Kreuz und Quer durch deutschprachige Länder" ponořili do světa německy mluvících zemí. Tato akce, kterou vedla rodilá mluvčí Alexandra Kroiss z Rakouska,  se na MGO konala 9. dubna ve spolupráci s Ostravskou univerzitou.
Během workshopu mělo dvacet studentů jedinečnou příležitost seznámit se s různými aspekty německé kultury a života. Pracovali ve skupinách a objevovali zajímavosti o památkách, jídle, nářečích, významných osobnostech, přírodě a geografii německy mluvících zemí. Díky mnoha různorodým aktivitám a zábavné formě workshopu se studenti nejen poučili, ale užili si také skvělý zážitek.
Není to však zdaleka jediná možnost, jak se u nás mohou studenti v němčině zdokonalit. Ve druhém pololetí totiž na MGO hostuje paní Christine Herold z Německa, která pro zájemce vede hodiny konverzace. Studenti tak mají šanci prohloubit své jazykové dovednosti a získat autentický vhled do německého života a kultury.
Workshopy a konverzační hodiny s paní Herold nejen rozšiřují obzory studentů, ale posilují také jejich schopnost komunikovat v cizím jazyce a porozumět jiným kulturám.

Pro názorné vzdělávání je nejlepší osobní zkušenost. Z toho důvodu jsme naplánovali pro žáky prvního ročníku a kvint tradiční dějepisnou exkurzi. V úterý 9. dubna jsme se sešli v brzkých ranních hodinách u Domu kultury Vítkovic, odkud jsme autobusem vyrazili do sousedního Polska, kde se nachází jeden z největších památníků lidské tragédie – koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim (něm. Auschwitz).
Po příjezdu na místo jsme se rozdělili na dvě skupiny a každá se svým průvodcem zamířila nejdříve na prohlídku muzea Auschwitz 1. Tu jsme započali u brány s nechvalně proslulým nápisem - „Arbeit macht frei“. Za poutavého výkladu o nelidských podmínkách, které zde během druhé světové války panovaly, jsme prošli celým areálem. Nejvíce na nás zapůsobila polorozpadlá spalovací pec, popraviště či návštěva řady budov, které ukrývaly pozůstatky po vyhlazených vězních, jako byly např. kufry, oblečení, brýle a další předměty denní potřeby. V mysli mnohých účastníků exkurze jistě utkvěly tuny ostříhaných vlasů, které nacisté nestihli odvézt do textilních továren Říše k dalšímu zpracování.
Krátce po poledni jsme autobusem přejeli do druhého tábora (původně existovaly dokonce tři) s názvem Auschwitz II – Birkenau (česky Březinka), kde naše prohlídka pokračovala. První věc, která zde upoutá pozornost, jsou končící koleje. Po nich vlaky denně přivážely tisíce nešťastníků, jimž se tento tábor stal osudným. Nemohli jsme vynechat ani novodobý památník obětem, který je záměrně umístěn mezi trosky dvou pecí. Těm se právem přezdívalo „fabriky na smrt“. Exkurzi jsme ukončili prohlídkou „ubikací“, kde vězni v hrůzných podmínkách přežívali ze dne na den.
Do Ostravy jsme se vrátili v odpolední hodinách s rozporuplnými pocity z šílených událostí, které se v Osvětimi dříve děly, a především s úlevou, že žijeme v jiné době.

Mgr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top